čtvrtek 1. ledna 2009

Termoelektrárna – přímá přeměna tepla na elektřinu

Základem celého zařízení jsou peltierovy články. Přívod tepla k nim obstarává hliníkový jekl 40 x 40mm se stěnou 3mm. Chlazení druhé strany článků je tvořené čtyřmi stejnými jekly naplněnými vodou. Jako zdroj tepla používám lihový kahan. Plamen kahanu hoří uvnitř jeklu a teplo z něho je vsunutými přepážkami rozváděno ke stěnám jeklu. V těchto místech jsou na něm zvenku umístěny peltierovy články, 12 kusů po třech na čtyřech stěnách. Jsou to články 30 x 30 x 3,2mm, 33W / 15,4V. Jsou zapojeny sériově.

Výkon celého zařízení je závislý na výkonu zdroje tepla a na účinnosti chlazení; výkon peltierova článku přímo závisí na rozdílu teplot na jeho stranách.

Nejdříve jsem měl nahoře na horkém jeklu regulovatelnou zátku, která udržovala teplý vzduch uvnitř, jenže ethanol při hoření potřeboval dost vzduchu, a tak musela být pootevřená a horký vzduch unikal. Později jsem vyrobil sloupek plechových přepážek, které z proudícího vzduchu teplo odvádějí k jeklu v místech kde jsou články. Touto úpravou účinnost zařízení značně vzrostla, vzduch z otevřeného jeklu uniká prakticky studený.

A teď výsledky měření:

- z běžné svíčky dostanu 100mW při napětí 5V
- z lihového kahanu s knotem 5mm 400mW při 10V
- z lihového kahanu s knotem 9mm 2W při 12V (ale tehdy bez přepážek velká část tepla unikala)

Časem musím vymyslet nějaký lepší zdroj tepla, nejlépe takový, aby to člověk mohl postavit do místnosti na stůl a připojit na to třeba notebook. Nejlepší je bezesporu ethanol, jenže v technickém lihu je denaturovaný a při spalování se denaturační látky rozptylují ve vzduchu a příšerně smrdí.


Peltierovy články:

Připravené díly; do chladících jeklů je jako dno vsazen čtverec hlíníkového plechu a zalepen epoxidovým lepidlem:

Přepážky vsazené v dolní části horkého jeklu:

Celé zařízení:

1 komentář:

Unknown řekl(a)...

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Dobrý den , mám zájem spolupracovat ,,,, Hudec M.F.

anatolhudecjihlava@seznam.cztel.777333444